Jak dobrze wybrać zabawkę dla dziecka?

Każdy rodzic doskonale wie, jak trudno jest dzisiaj wybrać dla swojego dziecka idealną zabawkę. Mimo dużego wyboru i półek wprost uginających się od klocków, misiów czy lalek znalezienie odpowiedniej zabawki to nie lada wyzwanie. Na co zwracać uwagę i czym się kierować, aby dokonać odpowiedniego i przede wszystkim bezpiecznego wyboru?

Po pierwsze trzeba pamiętać, o zasadzie, że zabawka musi podobać się dziecku i przykuwać jego wzrok, sprawiać że nasza pociecha zechce się nią bawić. Wybierając zabawki dla swojego dziecka trzeba zwrócić uwagę na to, co go interesuje i porzucić stereotypy, że skoro jesteśmy rodzicami dziewczynki to koniecznie musimy kupić jej lalkę. Warto też chociaż na początku pokazać dziecku, jak należy się bawić daną zabawką, zachęcać go do tego. Oczywiście możemy wyróżnić kilka zabawek, które koniecznie dziecko musi posiadać i które nigdy mu się nie znudzą. Tak jest choćby z ulubioną przytulanką, każde dziecko posiada ulubionego misia, którego ma przy sobie zawsze, nawet jeśli nie jest to już zabawka pierwszej młodości i wymagałaby wymiany na nowszą. Jeśli z kolei starymi misiami dziecko nie chce się już bawić to wystarczy schować je na kilka tygodni, żeby dziecko o nich zapomniało, a następie wyprać, by wyglądały jak nowe, dziecko z pewnością ucieszy się, gdy dostanie je z powrotem i znów zacznie się nimi bawić. Jeśli nasze dziecko szybko się nudzi to warto wybrać rzecz, którą uda się potem rozbudować, np. dokupić dodatkowe elementy, wtedy zabawka będzie dłużej interesująca, gdyż dodanie nowych elementów spowoduje, że będzie jak zupełnie nowa.

Druga kwestia to bezpieczeństwo, zabawka nie może stanowić dla dziecka zagrożenia np. zranienia ostrymi krawędziami czy ryzyka połknięcia małych elementów. Aby mieć gwarancję, że zabawka jest bezpieczna warto zwracać uwagę na etykiety, gdzie znajdziemy informację, dla jakiego wieku dziecka zabawka jest odpowiednia. Zabawka, która spełnia normy bezpieczeństwa powinna zawierać, obowiązujące w krajach UE oznaczenie CE. Warto także przestrzegać oznaczeń producenta np. o tym, że zabawki nie wolno brać do buzi albo że powinna być użytkowana pod nadzorem osoby dorosłej czy odpowiednio konserwowana. Coraz popularniejsze stają się zabawki wykonane z bezpiecznych naturalnych materiałów np. drewniane.

Trzecią równie istotną sprawą jest to, że zabawka powinna spełniać rolę edukacyjną i rozwijać umiejętności dziecka, a nie służyć jedynie rozrywce. Dobrze jeśli zabawa uczy myślenia, kreatywności i pomaga rozwijać współpracę z innymi dziećmi oraz nawiązywanie kontaktu z rówieśnikami.

Zabwaki dla dzieci

Jakie zabawki są obecnie najpopularniejsze i najchętniej wybierane przez rodziców? Do bestsellerów sklepu internetowego zabawka.pl należą np. edukacyjna tablica interaktywna, zdalnie sterowane pojazdy, klocki, puzzle, quizy z pytaniami czy zwierzątka interaktywne. Ciekawą, a jednocześnie praktyczną zabawką. którą możemy tam znaleźć jest też np. tzw. Zając Gawędziarz, który wyręczy rodziców w opowiadaniu dziecku bajek, a dodatkowo będzie pełnił funkcję przytulanki. Podobny do niego Kot Śpioszek będzie z kolei śpiewał dziecku kołysanki. Starsze dziecko ucieszy się zapewne z gry planszowej: strategii i podejmowania decyzji nauczy go np. Monopol, logicznego myślenia popularny Qubix, a zręczności np. seria Ball Shots. Popularne są także gry z bohaterami ulubionych dziecięcych bajek jak np. Bob Budowniczy, Auta czy Frozen.

Warto więc zastanowić się, czego szukamy dla naszego dziecka, jakie umiejętności chcemy w nim rozbudzić oraz co sprawi mu przyjemność i pod tym kątem wybrać odpowiednią zabawkę. A gdzie najchętniej kupujemy zabawki? Zazwyczaj w sklepie poleconym nam przez znajomych, albo po prostu pierwszym lepszym, który wpadnie nam w oko. Coraz popularniejsze jest kupowanie zabawek przez internet. Żyjemy w czasach, kiedy to na poszukiwaniu idealnej zabawki nie musimy spędzić całego dnia, chodząc po mieście, wystarczy nam dostęp do sieci. Najlepiej wpisać w wyszukiwarkę rodzaj zabawki, który nas interesuje np. zabawki edukacyjne, drewniane czy dostosowane dla danego wieku dziecka i pojawi nam się wiele ciekawych ofert. Bardzo łatwo trafić też na atrakcyjne promocje, dzięki czemu kupimy wymarzoną zabawkę dziecka w naprawdę atrakcyjnej cenie. Z ilością zabawek nie należy tez przesadzać, lepiej kupić dziecku kilka porządnych, różnorodnych zabawek niż zasypywać go milionem rzeczy wątpliwej jakości, które prędzej czy później rzuci w kąt.

Należy dokładnie przemyśleć to, jaką zabawkę kupimy naszemu dziecku, tak aby pieniądze, które na nią wydamy były dobrze zainwestowane i dostarczyły naszemu maluchowi wiele rozrywki i ciekawego sposobu spędzenia czasu, jednocześnie będąc bezpieczne i ułatwiając dziecku rozwijanie jego umiejętności i zainteresowań.

Powiązane artykuły

Kontakt z nami

Telefon: +48 605 353 963
Email: kontakt@matczyna.pl

Polecamy

Warzone Resurrection

.

.

.